Az interjúalanyaink voltak védnökeink, a házigazda egyetemek rektorai, Dr. Deli Gergely (az NKE rektora) és Prof. Dr. Borhy László (az ELTE rektora).

Milyen mondanivalóval bír a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája az Ön számára? Mivel motiválná a hallgatókat a részvételre?

Dr. Deli Gergely (NKE): A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája (KEK) egy kiemelkedő sportesemény, amelynek célja és üzenete szorosan kapcsolódik a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) küldetéséhez is. Egyetemünk ugyanis kettős küldetéssel rendelkezik: egyrészt elkötelezett a közszolgálati hivatást és életpályát választó szakemberek képzése iránt, másrészt a nemzeti összetartozás erősítése iránt is. Ezen célok eléréséhez elengedhetetlen a nemzetközi kapcsolatok ápolása és fejlesztése, amely a képzés, a kutatás és a sport területén egyaránt megmutatkozik. A KEK pedig éppen ezt a célt szolgálja a sporton keresztül. Ezért is tölt el örömmel, hogy társzervezőként és a KEK Run házigazdájaként egyetemünk fontos szerepet tölt be a KEK megvalósulásában.

Dr. Deli Gergely, az NKE rektora

Az NKE ötvözi az egykori Ludovika Akadémia hagyományait a 21. századi modern szemlélettel és követelményekkel, így az NKE-n különös fontosságú a testnevelés és a sportolás is. A Ludovika Akadémia egykori sportolói közül többen is olimpiai bajnoki címet szereztek, ezt a dicső örökséget is folytatni tudjuk, hiszen hallgatóink közül néhányan kiváló sportteljesítményt nyújtanak: Gulyás Michelle, a Rendészettudományi Kar munkatársa, aki évek óta a KEK arca, öttusa sportágban olimpiai bajnoki címet szerzett a 2024-es párizsi olimpián; Losonczi Dávid birkózó, az Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar (ÁNTK) hallgatója ugyanitt olimpiai ötödik helyezett lett; míg Fábián Sára, szintén ÁNTK-s hallgatónk sportlövészetben ért el kiváló eredményt Párizsban. 

Bátorítom az egyetemi polgárokat, hogy vegyenek részt a KEK-en, ahol új barátokra tehetnek szert, és részesei lehetnek egy nagyszerű sporteseménynek, amely kiváló lehetőség arra, hogy összemérjék tudásukat, megmutassák tehetségüket és olyan értékeket sajátítsanak el, amelyek egész életük során elkísérik őket. Mindemellett a KEK olyan különleges esemény, amely egymás kultúrájának megismerésén keresztül segít megérteni a nemzeti összetartozás fontosságát.

Prof. Dr. Borhy László (ELTE): A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája nem csak egy remek sportrendezvény, de családias, baráti környezetben nyújt lehetőséget a sportolásra. Új barátokat lehet szerezni, akik, lévén szintén egyetemisták, hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek és ezek a kapcsolatok akár tanulmányaik, akár későbbi életük során is hasznosak lehetnek.

Hogyan ad hozzá az Év közösségi sporteseménye díj azokhoz az értékekhez és erényekhez, amelyeket el tud sajátítani a KEK-en egy egyetemista sportoló? Ezeket később a tanulmányaiban, a sportpályán és egyben az életben hogyan tudja majd kamatoztatni?

Dr. Deli Gergely (NKE): Az NKE sportos egyetem lévén kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a közszolgálat számára olyan szakembereket képezzen, akik nem csupán szakmailag felkészültek, hanem fizikailag és mentálisan is erősek. A sportolás segít a hallgatóknak abban, hogy fejlesszék fizikai állóképességüket, stressztűrő képességüket, csapatmunkájukat és vezetői képességeiket. Ezek a készségek és képességek elengedhetetlenek a közszolgálati pályán való sikeres helytálláshoz.

A KEK lehetőséget biztosít arra, hogy a sportolók nemcsak a fizikai, hanem a mentális és szociális képességeiket is fejlesszék. Megtanulják a csapatmunkát, a fair playt, a kitartást és az egymás iránti tiszteletet. Ezek az értékek pedig nemcsak a sportban, hanem az élet egyéb területein is hasznosak lesznek.

Prof. Dr. Borhy László (ELTE): A KEK sportesemény segít az egyetemi sportolóknak elsajátítani a közösségi érzést, felelősségvállalást, kitartást és empátiát, amelyek kulcsfontosságúak a csapatmunka, a célok elérése és a személyes fejlődés szempontjából. Ezen értékek a sportpályán, a tanulmányokban és az élet különböző területein is kamatoztathatók, hozzájárulva a sikeres karrierhez és emberi kapcsolatokhoz.

Prof. Dr. Borhy László, az ELTE rektora

A határokon átívelő magyar ajkú kapcsolatok kialakulását a KEK minden évben magával hordozza. Ön szerint hogyan tudna a magyarság profitálni ezen kapcsolatok kialakulásából és fenntartásából?

Dr. Deli Gergely (NKE): Az NKE számára a nemzetközi kapcsolatok nem csupán a tudományos fejlődést és a kulturális kapcsolatok ápolását jelentik, hanem egyben a nemzeti érdekek képviseletének és a nemzetközi együttműködés erősítésének fontos eszközei is. A KEK összehozza a Kárpát-medence magyar ajkú egyetemistáit, lehetőséget teremtve a kapcsolatépítésre, a kulturális és sportértékek megosztására. A közös sportélmények, a versenyzés izgalma és a szurkolás öröme összekovácsolja a résztvevőket, erősítve a nemzeti összetartozás érzését. 

A magyarság számára mindenképp fontos előnyökkel jár a határokon átívelő kapcsolatok kialakítása és fenntartása. Ezek a kapcsolatok a nemzeti összetartozás erősítésén túl elősegíthetik a kulturális és gazdasági együttműködést, és hozzájárulhatnak a magyar közösség elismeréséhez a világban.

Prof. Dr. Borhy László (ELTE): Egyetemünk Alumni közösségéhez hasonlóan lehetne a résztvevők körét szorosabbra fűzve egy kapcsolati hálót építeni, amely támogatandó célok mellé állva segíteni tud különböző problémák megoldásában és felkarolhatna további nemes ügyeket. A határon túli magyar közösségekkel való szorosabb kapcsolatépítés elősegítheti a közös kulturális programok, oktatási és tudományos kezdeményezések fejlődését is.

Mit gondol, milyen egyedi impulzust nyújt a KEK a magyarság sportéletének, amely alapján elnyerhette az Év közösségi sporteseménye díjat? Mit gondol, mivel lehetne még hangsúlyosabbá tenni az esemény mondanivalóját?

Dr. Deli Gergely (NKE): A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája egyedisége abban rejlik, hogy a sportot a nemzeti összetartozás, a kulturális kapcsolatok és a fiatal generációk összekapcsolásának eszközeként használja. Az Év közösségi sporteseménye díj tovább erősíti a KEK jelentőségét, és elismeri a szervezők kiemelkedő munkáját a határon túli magyar közösségekkel való kapcsolatok ápolásában. 

A KEK mondanivalójának erősítése érdekében fontos lenne, hogy a média a sportteljesítmények hangsúlyozásán túl a KEK mögött rejlő értékeket és üzeneteket is hatékonyabban közvetítse.

Prof. Dr. Borhy László (ELTE): A KEK egyedi impulzust nyújt a magyarság sportéletének azáltal, hogy összekapcsolja a határon innen és túl élő magyar fiatalokat, így nemcsak a sportteljesítmények, hanem a közösségépítés és a kulturális összetartozás fontosságát is hangsúlyozza. Az esemény szoros együttműködést és baráti kapcsolatokat alakít ki, erősítve a magyarság identitását és összetartozását, ezért érdemelhette ki az Év közösségi sporteseménye díjat. A sport mellett a közösségi értékek, mint a társadalmi felelősségvállalás, a környezettudatosság és a szolidaritás integrálása is erősíthetné az esemény mondanivalóját.