
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club által rendezett Kárpát-medencei Egyetemek Kupája a sport mellett 2013 óta a jótékonysággal is össze van kapcsolva. Ennek jegyében 2013-ban a Kárpátalján található Tiszakeresztúri Általános Iskola magyar diákjai számára, 2014-ben a szabadkai Hallássérült Iskolaközpont, 2015-ben a tusnádfürdői Szent László Gyermekvédelmi Központ, 2016-ban a kárpátaljai Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum, 2017-ben a Péterfalvi Református Líceum, 2018-ban a Beregrákosi Általános Iskola és a Dr. Török Béla Szakiskola, 2019-ben a nagyszőlősi Perényi Zsigmond Középiskola, 2020-ban a Mezőgecsei Általános Iskola és a Tiszasalamoni Általános Iskola, 2021-ben a Munkácsi 3. sz. II. Rákóczi Ferenc Középiskola tanulói és sportolói számára gyűjtöttünk sportfelszereléseket és sportjátékokat, míg 2023-ban és 2024-ben a kárpátaljai magyar gyerekekért fogtunk össze és a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceumot támogattuk.
Bizonyítsuk be, hogy a KEK túlmutat a sporton, túlmutat minden versengésen! Kérjük a résztvevő csapatokat, a torna támogatóit és minden, a kárpát-medencei magyarság megmaradásáért tenni akarót: segítsünk együtt a Kárpát-medence rászoruló fiataljainak!
2025-ben a még mindig húzódó háborúra tekintettel az érintett területeken található intézmények számára gyűjtünk adományokat, melyek a kárpátaljai Salánki Mikes Kelemen Középiskola, a Verbőci Középiskola, és a Beregdédai Boksziskola. Minden résztvevő játékost, csapatot, egyetemet szeretnénk arra kérni, hogy támogassák a líceumot.
Utalással:
A KEK végéig, azaz március 8-ig utalásos formában is támogathatják az iskolát, akiknek nincs lehetőségük jelen lenni az eseményen, vagy nem áll módjukban nagyobb tárgyi eszközök általi támogatást nyújtani. Minden utalásos formájú támogatást a BEAC a KEK szervezőjeként eljuttat az iskola bankszámlájára. Az utalásos támogatás részletei:
Kedvezményezett: BUDAPESTI EGYETEMI ATLÉTIKAI CLUB
Bankszámlaszám: 11711034-20023436
Megjegyzés: KEK 2025 jótékonyság
Tárgyi adományok:
Adományaitokat a rendezvény helyszínén adhatjátok le 2025. 03. 07-08-án, a kihelyezett gyűjtőkonténerekbe.
Az intézmények tárgyi eszközökkel való támogatásához hozzá tudtok járulni jó állapotú használt sportszerekkel, melyeknek már nem veszitek hasznát, vagy esetleg újonnan vásárolt sporteszközökkel is. A jótékonyság jegyében a szervezők várnak minden felajánlást, ami a diákok mindennapjait nagyban megkönnyítené és hozzájárulna a fejlődésükhöz. Segítség lehet bármilyen futball-, vagy kézilabdakapu, labdák, pingpong-eszközök, dobbantók, bordásfal, szivacsok, kosárpalánk, gimnasztikus eszközök, jelzőmezek, sípok, ezen felül pedig bármilyen sporthoz kapcsolatos eszköz!
Mindennemű hozzájárulást köszönünk, mert sok kicsi sokra megy!
Készpénzben:
A KEK ideje alatt március 7-én és 8-án a Ludovika Campuson, a BEAC-on, és a Tüskecsarnokban az információs pultoknál elhelyezett adománygyűjtő dobozokba leadva támogathatják az iskolát, amit a BEAC a KEK szervezőjeként eljuttat az iskola bankszámlájára.
Karácsfalva – 2023, 2024
Célbaértek a KEK jótékonysági adományai
2024-ben szintén a korábbi év kezdeményezettje volt a címzett, a kárpátaljai magyar gyerekekért fogtunk össze és a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceumot támogattuk, akik a háborús helyzetben rendkívüli mértékben rászorulnak a támogatásra.
Ez évben azonban a XV. KEK egy további nagy újítással igyekezett a jótékonysági gyűjtést még hatékonyabbá tenni: az Adjukössze online felületen néhány kattintással otthonról is hozzá tudtak járulni a közösségi gyűjtéshez a támogatók.
A KEK a BEAC-cal karöltve minden anyagi és tárgyi hozzájárulást eljuttatott a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum részére a rendezvény után, ezzel is hozzájárulva a kárpátaljai diákok tanulmányi és sportolási lehetőségeinek fejlesztéséhez a jövőben.
Tiszaújlak – 2022
- 1945-46 tanévtől hétosztályos magyar iskola működött.
- 1958-59 tanévben a magyar iskola nyolcosztályos képzést biztosított a gyerekeknek és ez fennmaradt az 1973-74 tanévig.
- 1973-74 tanévben Tiszaújlakon megkezdődött a magyar tannyelvű középiskolai oktatás.
Jelenleg az iskola 11 osztályában 187 tanuló oktatását 21 tanár biztosítja.
A felújított iskola
2006 augusztus 29-én hivatalos keretek között átadták a felújított iskolaépület első szárnyát, minek kivitelezője a Széchenyi István Jótékonysági Alapítvány volt. Ezt követően, 2009-ben a második szárny is átadásra került az étkezdével. Végül 2015-ben a tanulók bírtokba vehették a sporttermet is, ami akár lehetőséget adhat a jövő sportnemzedékének kineveléséhez.
A KEK adományai
Eseményünk minden évben sporteszközökkel támogatja a határon túli magyar iskolákat, hogy a kárpát-medencében tanuló diákok se maradjanak ki a sportolás adta örömökből. 2022-ben a Tiszaújlaki 2. számú Széchenyi István Középiskola volt a kedvezményezett, mely által az intézmény olyan értékes és alapvető sportfelszerelésekkel, -eszközökkel gazdagodott, melyek sajnos hiánycikknek számítanak az iskola életében. A tanulóknak így megadatik a lehetőség, hogy szélesebb körökben végezzenek sporttevékenységet, több sportágat gyakoroljanak, valamint a testnevelés órák színvonalának javulását is nagyban elősegíti a támogatás.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. támogatásával 2022-ben második éve indult a KEK Run jótékonysági futóverseny, ahol több távon tehették próbára magukat a futók, illetve ezzel egy időben segíthették jótékonysági programunkat. Minden KEK Run nevezéssel, valamint pólóvásárlással gyarapodott az iskolának szánt támogatás mértéke.
Az esemény mellé olyan híres sportolók álltak, mint a hatszoros olimpiai bajnok Kozák Danuta, Németh Hanna magyar válogatott labdarúgó, Bujdosó Bendegúz magyar válogatott kézilabdázó, és Kazi Tamás az FTC atlétája.
Akik segítették a programunkat
Mint minden évben, 2022-ben is többen álltak be a jótékonysági programunk mellé, valaki jótékonysági árveréssel, más a program népszerűsítésével. Újdonság volt, hogy nem kisebb nevek pártolták és népszerűsítették jótékonysági mozgalmunkat, mint a Trollfoci, az Üllői Százhuzonkilenc sportoldal, és természetesen az eddigi támogatóink és partnereink. A jótékonysági felhíváshoz idén is fővédnökként csatlakozott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, valamint a KEK sportszakmai partnere, a Ferencvárosi Torna Club is, akik számos értékes relikviát ajánlottak fel jótékonysági árverésre. A befolyt összeget pedig az iskola javára ajánlják fel a KEK szervezői. A Ferencvárosi Torna Club egy limitált példányszámú, exkluzív Fradi-porcelánkészlet mellett, egy-egy dedikált kézi-, és focilabdát is árverésre ajánlott fel a jótékonysági program részeként.
Mezőgecse, Munkács, Tiszasalamon – 2021
Célbaértek a KEK jótékonysági adományai

A központi átadó eseményre a Mezőgecsei Általános Iskolában került sor, ahol elsőként Mester András, a település elöljárója köszöntötte a megjelenteket, majd köszönetet mondott az adományokért. Kiemelte, hogy nagy megtiszteltetés számukra, hogy az intézmény is a kedvezményezettek között van, s ezáltal olyan alapvető sporteszközökkel gazdagodik, melyekből sajnos hiány van a helyi iskolákban.
A jótékonysági felhíváshoz a Ferencvárosi Torna Club női kézilabda- és labdarúgócsapata is csatlakozott egy-egy dedikált kézi- és focilabdával, melyeket jótékonysági árverésre bocsájtottak a KEK szervezői. A befolyt összegek az iskolák javára kerültek felajánlásra.
Simon Gábor, a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club igazgatója röviden felidézte a BEAC 1898-ban történt alapításának történetét, aláhúzva: a klub Magyarország legpatinásabb egyetemének, az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek (ELTE) a sportegyesülete, melyet maga Eötvös Loránd akkori rektor alapított. A Kárpát-medencei Egyetemek Kupáját először 2010-ben rendezték meg. A KEK szervezőinek célja, hitvallása a határokon átívelő magyar fiatalok közösségének erősítése, a magyar felsőoktatási sportélet fejlesztése és népszerűsítése. „Szerettük volna, hogy minden évben legyen egy olyan esemény, ahol az egész Kárpát-medencéből érkező egyetemisták találkozni tudnak” – hangsúlyozta Simon Gábor. A tornán – melynek szlogenje „Sport határok nélkül!” – öt ország felsőoktatási intézményeit képviselték a hallgatók. Csapatok érkeznek a felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, vajdasági és anyaországi egyetemekről, főiskolákról. „Ez egy olyan esemény, amely összeköti a határon túli és a határon innen élő magyar fiatalokat” – szögezte le a BEAC igazgatója. A futsal-, kosárlabda-, röplabda-, asztalitenisz tornák mellett idén futóverseny is helyet kapott a programban, ezzel mindinkább multisport eseménnyé alakítva a KEK-et.

Az átadón köszöntötte a vendégeket és az iskolásokat Beke Mihály András beregszászi magyar ügyvezető konzul, Fodor Gyula, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II. RF KMF) rektorhelyettese, a Beregszászi Járási Tanács KMKSZ-frakciójának képviselője, valamint Babják Edit, a Beregszászi Városi Oktatási és Kulturális Osztály vezetője. Az eseményt jelenlétével megtisztelte Vincze István, Beregszász alpolgármestere, Horváth Zoltán, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének alelnöke KMKSZ ISZ), valamint Mester András, a KMKSZ önkormányzati titkára, Mezőcsege helyi előljárója.
A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a BEAC már évekkel ezelőtt aláírta az együttműködési szerződést, s a klubbal élő kapcsolatot ápolnak, hiszen a főiskola hallgatói rendszeresen részt vesznek a tornán is.
A sporteszközök átadója után a gyerekek birtokba vették a különböző sporteszközöket, majd kidobóst játszottak a BEAC képviselővel. A jótékonysági körutat a Karácsfalvi Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceumban zárták, ahova a korábbi években született kiváló kapcsolatnak köszönhetően kaptak ismét meghívást a KEK szervezői.
A jótékonyság jegyében a korábbi években, így 2013-ban a kárpátaljai Tiszakeresztúri Általános Iskola magyar diákjai számára, 2014-ben a Szabadkai Hallássérült Iskolaközpont, 2015-ben a tusnádfürdői Szent László Gyermekvédelmi Központ, 2016-ban a kárpátaljai Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum, 2017-ben a Péterfalvai Református Líceum, 2018-ban a Beregrákosi Általános Iskola és a Dr. Török Béla Szakiskola, 2019-ben a Nagyszőlősi 3. Sz. Perényi Zsigmond Középiskola tanulói és sportolói számára gyűjtöttek sportfelszereléseket és sportjátékokat.

Forrás: Kárpátalja Hetilap
Fotók: Szabó-Takács Réka (NKE)
További képek a KEK FB-oldalán.
Nagyszőlős – 2019
Sport határok nélkül! Kitűzték a nagyszőlősi vármegye házára a KEK zászlaját!
Beregrákos – 2018
Együtt a Beregrákosi Általános Iskoláért – Kárpátalján a KEK szervezői

Dr. Török Béla, Bp. – 2018
A BEAC által szervezett, összmagyar multisport esemény, a IX. Kárpát-medencei Egyetemek Kupája (KEK) zárásaként Kárpátalja mellett a budapesti Dr. Török Béla Szakiskolában is átadásra kerültek azok az adományok, melyeket a játékosok, szurkolók és támogatók közösen gyűjtöttek össze! A június 5-i remek hangulatú eseményen egy parázs foci- és kosármeccsre is sor került az iskola tanulói és a BEAC szervezői között
Péterfalva – 2017
Több mint egy millió forintot gyűjtött a KEK!
Az ELTE és a BEAC által rendezett Kárpát-medencei Egyetemek Kupájának (KEK) szervezői ez évben ötödik alkalommal szerveztek gyűjtést egy rászoruló határon túli magyar intézménynek.
Tavaly a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum után ismét Kárpátaljára kerültek az adományok. A rekordszámú, közel 700 sportolót megmozgató Kárpát-medencei Egyetemek Kupája zárásaként június 6-án kerültek átadásra azok az adományok, melyeket a játékosok, szurkolók és támogatók közösen gyűjtöttek össze egy határon túli magyar intézmény részére.
Idén a kedvezményezett a Péterfalvi Református Líceum lett, így immáron harmadik alkalommal kerültek egy kárpátaljai magyar közösséghez a jótékonysági programon belül összegyűlt felajánlások.
Az átadóra a Tisza Stadionban került sor, ahol a tribünön több mint száz diák gyűlt össze. Az átadó “ceremoniális” része után a KEK szervezői a líceum diákjaival közösen kosaraztak és fociztak.
Ezt követően a BEAC munkatársai segítségével az iskolai tanulói kipróbálhatták az új eszközöket: a kislabda- és gerelyhajítás mellett magasugrással is megpróbálkozhattak a fiatalok.
A támogatók felajánlásaiból az iskolai testneveléshez szükséges sportfelszereléseket kapott az intézmény közel 400 000 Ft értékben, és 600 000 Ft-ot pénzbeni támogatásként.
Köszönet a gyűjtésben résztvevő támogatóknak:
– résztvevő intézmények, egyetemi és öregdiák csapatok
– Országgyűlés Hivatala, Kövér László házelnök úr
– ELTE Szolgáltató Központ – Sportiroda
– Újbuda Önkormányzata, Újbuda Sportjáért Nonprofit Kft.
– Ferencvárosi Torna Club
– ELTE SPORT Kft.
– ELTE EHÖK
– ELTE PPK
– BME FUTSAL
– BEAC Kosárlabda Szakosztály
– Nemzetstratégiai Kutatóintézet
Karácsfalva – 2016
Együtt Kárpátaljáért – Karácsfalván járt a KEK jótékonysági programja
Tusnádfürdő – 2015
Szabadka – 2014
Megérkeztek az adományok Szabadkára
A Vajdaságból érkező szabadkai csapat tagjainak és a Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző (MTTK) Kar Hallgatói Önkormányzatának közös szervezésében április 14-én Szabadkán került megrendezésre az MTTK sportnapja. A sportnap mottója a „ A labda összeköt”, hasonlóan a KEK eszmeiségéhez, melynek üzenete, hogy határon átívelő közösséget teremtsünk a sporton keresztül.
A KEK szervezői csapata a sportnap keretén belül egy gála mérkőzést játszott a Hallássérült Iskolaközpont diákjaival, ahol 3-2-re a szabadkai fiatalok nyertek. A mérkőzést megelőzően a KEK szervezői átadták a több mint két száz ezer forint értékű sportfelszereléseket, a Nyilasi Tibor által dedikált jegyeket, a KEK hivatalos pólóit és egy teljes mezgarnitúrát. A KEK döntőjén a póló eladásokból és felajánlásokból összesen 100 ezer forint gyűlt össze, melyet Simon Gábor és Nagy Gergely, a KEK főszervezői adtak át az iskola tanárának, Sebők Ferencnek. Az iskola kiemelkedő munkát végez a fogyatékkal élő fiatalokért, munkát és boldogulási lehetőséget biztosítva számukra az életben. Az oktatás mellett kiemelt hangsúlyt fektetnek a sportra. Birkózásban, asztaliteniszben, atlétikában és labdarúgásban is kimagasló eredményeket érnek el diákjaik évről, évre.
A KEK győztesének járó nyereményt, a KEK első helyezettje a Sepsi ’08 felajánlotta a diákok számára, így tizenhárman egy hosszú hétvégét tölthetnek május 1-ei héten Budapesten, a Dunai Egyetemek Regattáján.
Ezúton is köszönjük a résztvevő csapatok és a KEK támogatóinak segítségét, akik Beregszászról, Csíkszeredáról, Kolozsvárról, Révkomáromból, Marosvásárhelyről, Sepsiszentgyörgyről, Szabadkáról, hazánkon belül pedig Budapestről, Pécsről, Debrecenből és Gödöllőről érkeztek. Támogatóink között szerepel az MLSZ, az ELTE EHÖK, a Joma, az ELTE SPORT Kft., az ELTE Karrierközpont, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség, a Mayer Pincészet, az Antall József Tudásközpont.
Az Európai Unió ifjúsági portáljának figyelmét is felkeltette a KEK szervezőinek önkéntes munkája, amiről az alábbi cikkben részletesebben is olvashatnak:
Résztvevők: Sajben Stefánia (TTK matematika), Zakariás Barbara (PPK sportszervező), Orbán Csilla (ELTE-BEAC női futsal), Móczik Alexandra (BTK skandinavisztika), Sajben Marcell (PPK sportszervező), Pálffy László (ÁJK), Nagy Gergely (KEK főszervező), Fedasz Vivien (ELTE-BEAC sportszervező,) Simon Gábor (ELTE-BEAC ügyvezető)
Pesti körutazáson a Szabadkai Hallássérült Iskola diákjai
A KEK szervezői és résztvevő csapatai számára is fontos, hogy segíteni tudjon olyan határon túli közösségeknek, akik számára elérhetetlennek tűnik, hogy sportfelszereléseket vásároljanak vagy magyarországi kirándulásokat szervezzenek a gyerekek számára. Köszönjük az Antal József Tudásközpont, a Sepsi ’08 támogatását és a csapatok segítségét is eme nemes ügy érdekében!
Tiszakeresztúr – 2013
Megérkeztek az adományok Tiszakeresztúrra
Ahogy arról már többször is hírt adtunk, a Kárpát-medencei Egyetemek Kupáját az idei esztendőtől kezdve minden évben egy-egy nehézsorsú település megsegítésével kívánjuk összekötni. Ennek jegyében 2013-ban a Kárpátalján található Tiszakeresztúri Általános Iskola javára szerveztünk jótékonysági gyűjtést, ahol a március 21-23-ig IV. KEK résztevőinek hála nagyon komoly összefogás valósult meg.
Az ELTE hallgatói és a BEAC sportolói által szervezett karitatív akció sikerességéhez gyakorlatilag mind a 16 tornán szereplő együttes hozzájárult. A KEK gárdái által küldött labdák, mezek, tornazsákok és egyéb sportfelszerelések illetve ajándékok mellett egy kis édességet, továbbá – a DVSC valamint a Videoton futballcsapatának dedikált felsőinek elárverezése által – némi pénzt is el tudtunk juttatni a kárpátaljai település iskolája számára. Az adományokat a KEK-et szervező ELTE hallgatók és dolgozók június 1-én, szombaton egy mini focitorna keretében személyesen adták át a tiszakeresztúriaknak. Az általános iskola udvarán az intézmény diákjaiból, a szervezőkből és a Beregszászi II. Rákóczi Ferenc Magyar Főiskola tagjaiból összeálló csapatok mérkőztek meg egymással – ám a győzelem helyett ezúttal kizárólag a részvétel és az önfeledt szórakozás volt a fontos. Nehéz szavakba önteni azt a hatalmas szeretet, amivel Tiszakeresztúron, majd később, a szintén meglátogatott Beregszászi Főiskolán fogadtak minket… Az együtt eltöltött órák, a megható pillanatok pedig alighanem még a legdrágább ajándékoknál is többet érnek.
Nagyszerű érzés volt látni, hogy az alig 900 fős település – és a csaknem 100 gyermeket számláló általános iskola – nem mindig könnyű mindennapjaiba egy kis boldogságot tudunk csempészni. Különösen nagy öröm volt ezt megtenni kevéssel a június 4-i Nemzeti Összetartozás Napja előtt, hiszen a KEK egyik alapvető szándéka a Kárpát-medencei magyar közösség kapcsolatainak sport által történő ápolása, erősítése. Köszönet illeti a márciusi tornán résztvevő csapatokat, és mindenkit, aki a gyűjtés sikerességéhez bármilyen módon hozzájárult. Csodálatos volt megtapasztalni a kupán együtteseinek önzetlen hozzáállását, ami erőt adhat a folytatására. Mert reményeink szerint ez a hagyományteremtő céllal életre hívott karitatív akció még csak a kezdet, és mostantól a KEK a futball mellett egy kicsit a nehéz körülmények között élők megsegítését is jelenti majd.